Polomer: Vypnuté
Polomer:
km Set radius for geolocation
Hľadať

Domáce je BIO

Domáce je BIO

Pestujete vo vlastnej záhradke v malom alebo naopak nemáte k pestovaniu vlastných produktov dostatočný priestor? Podporte miestnych farmárov a ušetrite na čerstvých a kvalitných bioproduktoch. Podeľte sa.

Podporujete domácich farmárov?

A teda výrobcov potravín z neďalekej záhrady, vášho regiónu či krajiny pôvodu. Podpora miestnych farmárov má niekoľko výhod.

  • Posilňujete miestnu ekonomiku.
  • Mieste = čerstvé. Ovocie a zelenina sa zberajú, keď sú dozreté a teda plné chuti, nedozrievajú cestou na pult do predajne.
  • Miestni farmári mnohokrát ponúkajú bezkonkurenčnú kvalitu. Kúpu označenia si však nemôžu dovoliť. To však neznamená, že ich potraviny nie sú ekologické. Komunikujte s miestnymi farmármi a spoznajte proces pestovania produktov, ktoré konzumujete.

Prečo by som mal investovať do zeleniny z trhu než do zeleniny v konkurenčnom obchode?

Biopotraviny sú náročnejšie na prácu, pretože poľnohospodári nepoužívajú pesticídy či chemické hnojivá. Starostlivosť o ne si teda vyžaduje viac času a energie. Bio certifikácia a udržiavanie tejto značky tiež vyžaduje istú investíciu. Ekologické krmivo pre zvieratá môže stáť dvakrát viac než bežne dostupné. Ekologické farmy bývajú menšie než konvenčná konkurencia, čo znamená, že fixné náklady a režijné náklady musia byť distribuované v menších objemoch produkcie. Väčšina organických fariem je príliš malá na príjem vládnych dotácií alebo dotácií Európskej únie. Môžu sa však rozrastať aj prostredníctvom vašej podpory ich produkcie.

Ako ušetriť na biopotravinách?

Biopotraviny sú často drahšie ako bežné potraviny, dostupné v obchodoch. Avšak aj kúpou biopotravín nemusíte vychádzať zo svojho mesačného rozpočtu. Farmárske trhy sú jednou z lacnejších variant kúpy zdravých potravín. Mnoho miest (najmä v zahraničí, ale pomaly už aj u nás doma) hostí farmárov zo širokého okolia na pravidelnej týždennej báze. Priamo tak pod holým nebom miestni biopestovatelia predávajú čerstvé, chutné a zdravé produkty. Často tu nájdete potraviny, za ktoré zaplatíte menej, než v komerčnom supermarkete. Ďalším spôsobom, ako ušetriť, je kúpa sezónnych potravín. Ovocie a zelenina majú lepšie ceny, keď sú v sezóne, navyše sú vtedy čerstvé a plné chuti.

Bioprodukty sú šetrné nielen k vášmu zdraviu a kondícii vášho organizmu, ale aj k životnému prostrediu navôkol. Berú si z neho len toľko, koľko im samé dáva a túto investíciu mu opätovne vracajú, ekologickým kompostovaním, hnojením a opätovným sadením na oddýchnutej a zregenerovanej pôde.

 

Máte otázku?